Performansas – instaliacija „MASS–BLOOM EXPLORATIONS“
„Recoil Performance Group“ (Danija)
Choreografė: Tina Tarpgaard
Atlikėja: Hilde I. Sandvold
Mokslinis-meninis tyrėjas ir instaliacijos dizaineris: Pei-Ying Lin
Rašytoja: Ida Marie Hede
Technikos ir inžinerijos dizaineris: Minshu Huang
Garso dizaineris: Søren Knud
Dramaturgė: Inge Agnete Tarpgaard
Vadybininkai: Rasmus Sylvest & Viktor K. Magnusson
Prodiuseris: Carlos Calvo
PR: Betina Rex / Ida Fredericia
Kūrybinių dirbtuvių vystytojai: Micaela Kühn Jara, Emilie Gregersen
Partneriai: Ottawa Dance Directive, Windsor university and Westboro Village
Rėmėjai: The Danish Arts foundation, Wilhem Hansen Fonden, Augustinus Fonden, Københavns Kommunes Scenekunstudvalg, Louis Hansen Fonden
Premjera: 2018
Trukmė: 3 val. (žiūrovai gali ateiti ir išeiti projekto metu)
Vieta: KKKC Parodų rūmai (D. Vandens g. 2)
Įėjimas nemokamas
* Kritikų kampelis:
„Šiame ilgalaikiame performanse-instaliacijoje šokėja ir scenografija susitinka biologinio nykimo procese. O auditorija susiduria su irimu, skaidymusi ir mirusiaisiais. Neįtikėtina, kiek daug pavojų šioje paprastoje minimalistinėje instaliacijoje, kurią ramiai dėlioja Tina Tarpgaard, viena iš nedaugelio Danijos menininkų, kurianti bio meną.“ – Monna Dithmer, „Politiken“.
Tūkstančiai didžiųjų milčių lervų kartu su atlikėja Hilde I. Sandvold gyvena skaidriame plastikiniame kupole. Jų mikro visata sukurta tiesiog iš balto putoplasto detalių, kurios be to, kad yra didelė mūsų žmogiškojo „visko išmetimo“ mentaliteto dalis, pasirodo kartu yra ir amžinai alkanų milčių lervų maisto šaltinis. Tokiu būdu tarp gyvybės rūšių kuriasi naujos simbiozės galimybės. Organizmas, galintis išgyventi misdamas plastiku, gali ženklinti naujos gyvybės rūšies žemėje suklestėjimo pradžią.
Hilde ir milčių lervos kuria naują erdvę. Lervų virškinimo ir žmogaus kūno judėjimo dėka išpildidamos ilgalaikę choreografiją, jos lėtai, bet užtikrintai keičia instaliacijos erdvę. Traškantis valgančių lervų garsas susilieja su autorės Ida Marie Hede balsu, kuri garsiai skaito savo tekstą apie gyvenimo plastikinėje buveinėje ypatumus.
Pažeidžiamas ryšys tarp lervų, putoplasto ir žmogaus bei lėtas jo išsisklaidymas yra svarbiausias kūrinio aspektas, siūlantis spekuliatyvų požiūrį į mūsų santykius su savimi ir kitais. Tai kvietimas asmeninei moters patirčiai, kuri vizualiai keisdama savo kūną, odą ir balsą, stengiasi ko-vystytis kartu su kita gyvybės rūšimi, potencialiai turinčia geresnes perspektyvas išlikti nei ji pati.
Lankytojai kviečiami tyrinėti ir bendrauti su instaliacijos dalyviais, ateiti ir išeiti kada tik panorės. Jie taip pat kviečiami į kupolą glaudesniam susitikimui su Hilde ir lervomis.
2005 m. Kopenhagoje įkurtai scenos menų trupei „Recoil Performance Group“ vadovauja choreografė Tina Tarpgaard. Trupė kuria choreografiją ir spektaklius, kurie drąsiai peržengia nusistovėjusias estetikos kategorijas. Kinestetinė sąveika su scenografiniais elementais, kuriuose įkurdinama choreografija, yra nuolatinis Tarpgaard kūrybos dėmuo. Ankstyvuosiuose darbuose tai buvo skaitmeninės trompe-l'oeil projekcijos, tuo tarpu vėliau imta orientuotis į labiau sensorines, analogines visatas, kur šviesa ir garsas tampa realiai judančiais elementais. Apdovanojimai: Tina Tarpgaard buvo apdovanota Nacionaliniu Danijos scenos meno apdovanojimu (REUMERT) už Metų šokio spektaklius „FROST“ (2010 m.) ir „LIVING ROOM“ (2012 m.), o spektakliai „ON / VOLT“ (2014) ir „X-MYTHOLOGY“ ( 2018 m.) buvo nominuoti toje pačioje kategorijoje.
Foto: Søren Meisner